Становище: Андреа Белтрамело, ръководител на Съюза на капиталовите пазари, Генерална дирекция „Физически, финансови и информационни услуги“ в Европейската комисия, публикувано на интернет страницата www.insuranceeurope.eu.
Европейският съюз се намира в критичен момент, където отключването на пълния потенциал на огромния му фонд от спестявания е от съществено значение за насърчаване на устойчив растеж, повишаване на икономическата устойчивост и засилване на създаването на богатство от гражданите. В този контекст Съюзът за спестявания и инвестиции (SIU) се стреми да изгради по-интегрирана и ефикасна финансова екосистема. Тази инициатива има за цел да предостави на спестителите достъп до широк спектър от инвестиционни възможности и да улесни потока от капитали в области, които ще стимулират иновациите, ще подкрепят зеления и цифровия преход и ще укрепят стратегическите сектори.
Като ключови институционални инвеститори, застрахователите играят решаваща роля в допринасянето за тази визия, като помагат на гражданите да натрупат богатство, мобилизират дългосрочен капитал и се възползват от по-интегрираните, ликвидни и привлекателни капиталови пазари на ЕС за укрепване на конкурентоспособността на Европа.
Овластяване на гражданите и повишаване на финансовата грамотност
За да успее SIU, той трябва да се съсредоточи върху гражданите. С приблизително 10 трилиона евро спестявания на дребно в ЕС, държани понастоящем в нискодоходни банкови депозити, съществува належаща необходимост от насърчаване на участието на дребно на капиталовите пазари чрез спестовни и инвестиционни сметки, като същевременно се подобрява финансовата грамотност. От решаващо значение е дребните инвеститори да бъдат третирани справедливо и да им се предлага широк набор от възможности за избор при достъп до инвестиционни продукти. Информацията трябва да бъде представена на дребните инвеститори по ясен и лесно разбираем начин, което ще улесни засиленото им участие на капиталовите пазари на ЕС. За застрахователите, чиито продукти често съчетават защита с инвестиции, изграждането на доверие и осигуряването на дългосрочна реална нетна положителна възвръщаемост за дребните инвеститори е от ключово значение.
Отключване на потенциала на институционалните инвеститори за растеж и иновации
Застрахователите са основни доставчици на дългосрочен капитал и са в уникална позиция да подкрепят европейската иновационна екосистема и ключови стратегически сектори, включително изкуствения интелект (ИИ), биотехнологиите, чистите технологии и отбраната. Въпреки това те не използват пълния си потенциал за инвестиране в акции. Комисията има за цел да изясни благоприятното пруденциално третиране на търпеливия капитал съгласно Платежоспособност II, като насърчава застрахователите да увеличат инвестициите в акции, като същевременно поддържат стабилно управление на риска. Това може да помогне за преодоляване на финансовата дупка, пред която са изправени европейските компании, включително иновативните МСП и разрастващите се предприятия, като по този начин им помогне да продължат разширяването си в Европа и да насърчат конкурентоспособността на предприятията от ЕС.
Успоредно с това, съгласуването на инструментите за публично финансиране, включително тези на ЕС, с целите на Съюза за спестявания и инвестиции може да намали риска от инвестиции и да привлече инвестиции от частния сектор. За застрахователите този интегриран подход открива нови възможности за участие в иновативни механизми за финансиране, допълвайки традиционната им роля и увеличавайки приноса им за икономическата устойчивост на Европа.
Справяне с фрагментацията на пазара за повишаване на мащаба и ефективността
Дългогодишно предизвикателство на европейските капиталови пазари е фрагментацията през националните граници. Регулаторните различия, различията в надзора, данъчните бариери и изолацията на пазарната инфраструктура възпрепятстват мащаба, ликвидността и ефикасността, като по този начин намаляват тяхната привлекателност и ефективност както за компаниите, така и за инвеститорите. Въпреки напредъка в банковия съюз и съюза на капиталовите пазари, пълните ползи от единния пазар остават неуловими поради непоследователното прилагане на правилата на ЕС и свръхрегулирането на национално ниво. За застрахователите тази фрагментация води до по-високи разходи и сложност при инвестиране в целия ЕС, както и до по-ограничени инвестиционни възможности, което ограничава способността им да диверсифицират и да инвестират в мащаб.
В съобщението за SIU се подчертава важността на премахването на тези бариери, по-специално на тези, които затрудняват трансграничната дейност на търговските и пост-търговските инфраструктури и на мениджърите на активи. Като улесним растежа на участниците на финансовите пазари в целия ЕС и създадем условия за пазарно обусловена консолидация и мащабиране, можем да повишим ефективността и да намалим разходите, което е от полза както за бизнеса, така и за гражданите. Повишаването на оперативната съвместимост и ефективността е от решаващо значение, включително чрез използване на иновативни технологии като технологията на разпределения регистър (DLT) и изкуствения интелект. Това ще улесни трансграничните инвестиционни потоци, което ще бъде от полза за институционалните инвеститори чрез разширяване на достъпа до инвестиционни възможности и намаляване на транзакционните разходи.
Споделена амбиция за по-силна европейска финансова екосистема
Постигането на Съюз на спестяванията и инвестициите изисква съвместни усилия от страна на Комисията, Европейския парламент, държавите членки и частния сектор. Застрахователите са в уникална позиция да подкрепят успеха на Съюза на спестяванията и инвестициите, като допринасят за финансовото благосъстояние на гражданите, разполагат с дългосрочен капитал и подкрепят растежа и създаването на работни места, като същевременно се възползват от по-интегрираните капиталови пазари и новите инвестиционни възможности.
Преодоляването на фрагментацията, овластяването на гражданите и възприемането на иновациите ще отключат пълния потенциал на европейските капиталови пазари, ще стимулират икономическия растеж и ще засилят устойчивостта на Европа в бързо променящата се глобална среда.