"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме". Това обясни пред БНР д - р Николай Брънзалов, председател на БЛС.
Здравната вноска в България е най-ниската в Европейския съюз - едва 8%. Това води до хроничен дефицит в системата и възпрепятства устойчивото є развитие, обявиха от Българския лекарски съюз (БЛС).
Размерът на здравноосигурителната вноска се определя като процент от дохода, върху който се дължат вноските. Определя се всяка година със Закона за бюджета на НЗОК. Разпределението на здравноосигурителните вноски между осигуряващия и осигурения е в съотношение 60:40 или 4,8% за сметка на осигуряващия и 3,2% за сметка на осигурения. За самоосигуряващите се вноската е изцяло за тяхна сметка.
Медиците настояват за повишаване на здравната вноска на 12 на сто и гарантиране на пълното ѝ внасяне от страна на държавата, увеличаване на процента от брутния вътрешен продукт, отделян за здравеопазване, изграждане на дългосрочна национална стратегия за устойчиво финансиране и развитие на здравната система.
Според Д-р Брънзалов ако се увеличи здравната вноска до искания процент, няма да се налага да има никакво доплащане в системата на здравеопазването.