17 Юни 2024, 02:29 Днес (0) | Вчера (0)

Ток за 10 милиона лева се краде на година

02 Декември 2013 08:50 в. 24 часа по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 2 декември 2013, 08:54

Вградено дистанционно устройство в електромера дава възможност на клиента да определя колко ток да отчита уредът. Напоследък това е особено модерна хватка да се краде. Подобни дистанционни са намирани в Югозападна България от ЧЕЗ

Поне 20 различни начина на кражби на ток са разкрити от елтехниците на ЕРП-тата през последните години. Някои специалисти казват, че има 100 похвата да се тегли ток, без да се плаща. С времето някои от тях се изменят, тъй като енергото поставя различни видове електромери и променя начина на захранване.

Сред по-често срещаните случаи в практиката на ЕВН са следните:
1. Повреда на броителния механизъм на електромерите.
2. Поставяне на шунт (байпас) в токовите вериги, като се заобикаля електромерът. Това е и най-разпространеният начин в цялата страна.
3. Монтиране на съпротивления по платката на статичните електромери или системи с контролери (микрокомпютри).
4. Въздействие на хардуерната част на цифрови електромери.

От ЧЕЗ казват, че още от началото на електронните електромери веднага са намерени начини те да бъдат манипулирани.

Експерти извън енергото коментират, че компютърни хакери могат да направят уреда "луд". Електронните електромери отчитат с импулси, докато старите, механични - със завъртането на кръга. При новите се прилагали схеми, които да направят така, че да се пропускат импулси и да се отчита по-малко ползвана еленергия.

В практиката на енергодружествата има и куриозни случаи. В имот на стопански клиент в Пловдив собственикът при всяка проверка 15 минути не пускал проверяващите. Когато те ненадейно дошли с полиция, го заварили да дърпа въженце, в края на което бил завързан кабел, който пък е свързан към вторичните вериги на токовите трансформатори. При издърпването му през специална тръба, скриваща кабела, се премахва шунтът (байпасът) и меренето се възстановява.

В град край София пък ресторантьор направо свалил електромера и го пуснал във вода. След това го монтирал отново и когато дошли от енергото, констатирали, че той е изгорял, и доставили нов.

От "Енерго про" квалифицират два основни вида манипулации. Първият е директно присъединяване към мрежата, при което токът не се отчита от електромера. Вторият е нарушаване целостта и/или функционалността на измервателната система.
Манипулиран трифазен статичен електромер с монтирани допълнително медни планки, в резултат на което електромерът отчита по-малко от консумираната електроенергия.

Вмешателството може да бъде и чрез добавяне на чужд елемент. Имало случаи и на умишлено счупени електромери.

Профилът на клиентите, които извършват манипулации на електромерите, зависи най-често от техническата им грамотност и доколко голям е финансовият им интерес.
Често се случва клиенти с видимо добър жизнен стандарт да прибягват до безплатно теглене на ток, казват от ЕВН. В последните години дружеството има сигнали за манипулация в райони с по-голяма концентрация на хотели, ресторанти, барове и вилни зони.
Еднофазен статичен електромер с допълнително монтирана планка към токовия шунт, в резултат на което част от токовата верига се шунтира (байпасира) и електромерът отчита по-малко от консумирания ток.

Такива са черноморските и планинските курорти в Югоизточна България. В някои градове с компактни райони с жилищни панелни блокове също се наблюдават опити за манипулация.

В дружеството са получавани сигнали за организирани групи, които предлагат манипулиране на електромери в Сливенския и Старозагорския район главно за битови клиенти и малкия бизнес. В такива случаи дружеството работи в тясно сътрудничество с разследващите органи, съобщават от компанията.
През март енергото в София хвана дългогодишна кражба на ток.
10 млн. лв. на година заобикалят енергото

Изобретателни клиенти и енергото са в постоянна надпревара - едните как да излъжат доставчика, а специалистите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго про" как да ги хванат или поне да измислят начини т. нар. нерегламентирано ползване на ток да бъде минимизирано.
В тази битка става въпрос за милиони. Само за 2012 г. в Западна България е калкулирана открадната еленергия в размер на 24 219 824 квтч, която е 4 342 869 лв.

От "Енерго про" твърдят, че през миналата година са имали над 4000 случая на нерегламентирано ползване на електрическа енергия. Общото количество начислена електроенергия на домакинствата, които са хванати да манипулират уреди, възлиза на над 29 млн. квтч, което също прави над 4 млн. лв.

Техници на ЧЕЗ откриха наскоро подземен кабел, с който се краде ток от разпределителна кутия в столичния кв. "Факултета”.
По данни на ЕВН щетите от неотчетен ток заради хванати манипулации на електромери по години са: за 2010 г. - 1,6 млн. лв., за 2011 г. - 1,5 млн. лв., за 2012 г. - 1,6 млн лв.

От енергото напомнят, че съгласно Наказателния кодекс нерегламентираното присъединяване към елмрежата или въздействието върху уредите за търговско измерване е криминално деяние и при доказване на вина извършителят подлежи на наказание до 5 години затвор или глоба до 15 000 лева.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Юни 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8136
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив