20 Май 2024, 21:03 Днес (11) | Вчера (0)

Планинската застраховка покрива и заболяване по време на туризъм

13 Февруари 2024 09:52 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 13 февруари 2024, 17:11

В картите за ползване на съоръженията към зимните курортите има включена застраховка, но тя е силно ограничена до първичната помощ, оказана на ски пистата и транспортиране до медицинския център и то в работното време на ски зоната

Ски сезонът е в разгара си, а пистите в България очакват любителите на зимни спортове. Трагедията с гръцкия турист, загинал от лавина на Боровец вчера, още веднъж напомня защо е важно да имаме сключена планинска туристическа застраховка. Според застрахователния експерт Лили Стоянова, търговски директор вътрешни пазари и запален скиор, туристическата застраховка обезпечава финансово медицинските разходи при злополука по време на туристически преход или спускане по планинските писти. Застраховката покрива и разходите за транспортиране и оказана неотложна помощ от Планинска спасителна служба /ПСС/. В България планинското спасяване е платено, понеже ПСС не е на бюджетна издръжка, а се финансира от пострадалите и от Български Червен Кръст.
В картите за ползване на съоръженията към зимните курортите има включена застраховка, но тя е силно ограничена до първичната помощ, оказана на ски пистата и транспортиране до медицинския център и то в работното време на ски зоната. Тази застраховка не покрива образна диагностика, поставяне на гипс, консумативи, шини, кръвни изследвания, за което пострадалият се налага да доплати. Планиската застраховка осигурява широк обхват на покрити рискове, включително и заболяване по време на туризъм. Полицата е достъпна за всички, които практикуват планински спортове и туризъм – застраховка на стойност около 30 лв. годишно покрива разходи до 1000 лв. Многократно сме писали кое как се таксува – само първичната медицинска помощ в спасителен пост или база на ПСС  е 30 лева. За да бъде транспортиран със специални спасителни средства, пострадал трябва да плати 160 лева. Помощта при нещастен случай на ски-писта е 400 лева,  а при нещастен случай в планината - 557 лв. Акция за търсене струва на спасителите 724 лв., а акция при лавина -  955 лв.
Застрахователните лимити обикновено са 1000 лв.,  3000 лв., 5000 лв.,  10000 лв., а сроковете на полиците са от 7 дни до 1 година. В зависимост от избраните условия премиите варират от 3-4-5 лева за седмица до 40-100 лева годишно. Например, най-масовата застраховка при лимит от 1000 лв. за една година излиза около 30-на лв. Отделно отстъпки се дават при сключване на групова застраховка, при застраховане на семейства с деца или при застраховане за по-дълъг период от време. За улеснение на туристите, някои компании предлагат сключване на застраховката и онлайн, както  и в подстъпите на планините. Трябва да се има предвид, че само изборът на по-високите лимити на отговорност, например над 5000 лв., покрива разходите по скъпите акции, като например лавинна операция, затова когато туристите купуват застраховка, е добре да се поинтересуват за реда на покриване на разходите при настъпване на застрахователно събитие – някои компании изплащат директно дължимите суми на ПСС, а други изискват пострадалият да плати и му ги възстановяват след това на базата на протокола за застрахователното събитие.
Планинската застраховка отдавна е влязла в практиката на жителите на планинските държави и всеки, които практикува ски, алпинизъм, сноуборд, парапланеризъм, планински велосипед или просто е туристи, има такава полица. Българските планински спасители всяка година напомнят на туристите и любители-спортисти да бъдат отговорни и да имат застраховка, както и да бъдат екипирани съобразно условията в планината.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8036
GBP 2.4796 2.4887 2.2825
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив