19 Май 2024, 06:01 Днес (0) | Вчера (0)

Екстремното време увеличава риска при застраховането на соларните паркове

27 Ноември 2023 12:00 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 27 ноември 2023, 10:19

Застрахователи вече отказват да покриват застраховки за градушка или силно ограничават покритието

Екстремното време е нарастващ риск за фотоволтаичните ферми. Подготовката за бъдещето чрез усъвършенствани технологии, използване на данни от нови източници и чрез изграждане на сътрудничества, са жизненоважни. Застрахователи, кредитори, разработчици, изпълнители и производители трябва да си подадат ръце и да се споразумеят за решения на проблема с рисковете от екстремните метеорологични явления. В свят, който се стреми към преход към възобновяема енергия, слънчевите фотоволтаични инсталации са едни от най-уязвимите видове генерация, пише TechNews.bg. Заплаха за тях са горски пожари, бури и урагани, градушки и др. "Голяма част от фокуса до момента бе върху риска от влиянието на електроенергийните мрежи върху климата, но не и върху рисковете от изменението на климата върху мрежата," казва Джъстин Дилейни, изпълнителен директор на застрахователната компания Zurich за Азиатско-Тихоокеанския регион.
Сред експертите е налице пълен консенсус, че трябва да се обърне много повече внимание на надеждността в светлината на нарастващите рискове от времето. Темата ще е важна за всички страни, които се стремят да поставят възобновяемата енергия в центъра на своите планове за енергиен преход.
Най-голямата метеорологична заплаха за фотоволтаичните инсталации е градушката. "Градушката смазва всичко", казва Андрю Грифитс, вицепрезидент по управлението на глобалните активи в Nextracker. "Това се превърна в нещо като водещ проблем, който индустрията трябва да реши."
Същевременно някои застрахователи вече отказват да покриват застраховки за градушка или силно ограничават покритието. "От застрахователна гледна точка определено започваме да виждаме разтварянето на същинска пропаст", казва Пат Бехан от застрахователната корпорация AON.
Екстремни явления като градушки, бури и други метеорологични явления неизбежно ще се случват, вероятно все по-често. Това, от своя страна, ще доведе до по-високи застрахователни премии – които вече застрашават финансовите аспекти на редица фотоволтаични проекти. "Със сигурност виждаме застрахователи, които възприемат по-ограничен подход", казва Анна Хеджкок, ръководител на отдел "Растеж на портфейла и търговия" на Engie в Австралия. "Това е като да търсите застраховка за съществуващо медицинско състояние – което означава, че няма покритие или има само частично здравно [покритие], а след това рискът от празнината се оставя на някой друг, който да се бори," коментира Гопинат Говиндрай, управител в строителната компания PCL. Тази пропаст понякога могат да се равнява на стотици милиони долари. Например, слънчева ферма на стойност 300 милиона долара не би могла да покрие щетите си, ако получи покритие срещу градушка само до 20-30 милиона долара.
Разбира се, никой не може да контролира времето. Но съществуват редица дизайнерски и оперативни решения, които могат да бъдат приложени, за да се минимизира рискът. Изборът на технологии, предназначени за справяне с определени метеорологични явления и оборудвани с гъвкав софтуер, е нещо, което е "абсолютно решаващо", според изпълнителния директор на Commonwealth Bank по природните ресурси и енергията – Нийл Фрейзър. "От гледна точка на финансовата възможност бихме предпочели да видим стратегия за смекчаване или минимизиране на риска, отколкото да се налага да предприемем корекции на застраховката", добавя Фрейзър.
Тази година компания пусна свое решение – автоматично завъртане на модулите в оптимизирана, вертикална позиция за прибиране за около 60 секунди в цялата фотоволтаична ферма. Софтуерът може да бъде коригиран въз основа на изискванията на собственика на проекта и вида прогнози за лошо време, които намира за удачни.
Наличието на повече метеорологични станции в близост до фотоволтаичните паркове биха били полезни за осигуряване на точност на данните за времето. Локалните метеорологични станции са важни, защото има ситуации, при които най-близката станция може да е на повече от 20 километра от PV парка и да прогнозира бури, които всъщност така и не засягат района на инсталацията – но е възможно и обратното, казва Гопинат Говиндрай от PCL.

Самоосигуряването също е възможен път за избягване на рязкото покачване на застрахователните премии. "Въпреки че със сигурност самоосигуряването е една от възможностите, мисля, че това не е много лесно за много разработчици и ми се струва, че наистина застрахователите вече има портфолиото, за да могат да направят това", казва Анна Хеджкок от Engie.
Няма лесно решение за рисковете от времето, дори да са внедрени най-модерните технологии. Затова е важно провеждането на откровени дискусии на ранен етап в цялата верига на заинтересованите страни.
Наред с това насърчаването на връзките между застрахователите и производителите и разработчиците на оборудване ще играе ключова роля. Това може да доведе до по-добро използване на важната информация, където и да се намира тя. Застрахователите обичайно разполагат с огромни количества данни от своите глобални практики, а тези данни очертават видовете метеорологични събития и "типичните" загуби по райони. Тази информация би могла да помогне както на производителите, така и на разработчиците на проекти да вземат по-информирани решения за етапите на разработване на продукта и за проектирането.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7999
GBP 2.4796 2.4887 2.2781
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив