Европейската комисия повиши прогнозата си за растежа на българската икономика през тази и следващата година
В пролетната прогноза, която се представя днес в Брюксел, се посочва още, че ниските цени на петрола, обезценяването на еврото, относителния стабилния глобален икономически растеж и мерките, които взема Европейската централна банка, допринасят за подобряване на ситуацията в целия Европейски съюз.
Очаква се икономиката на България да отчете растеж от 1 на сто през 2015 г. и от 1.3 на сто през следващата година. Това е записано в пролетната прогноза на Европейската комисията, която се представя днес в Брюксел.
За сравнение през февруари ЕК очакваше българската икономика да нарасне с 0.8 на сто през тази година и с 1 процент през следващата година. Тези оценки също бяха завишени спрямо очакваното през ноември миналата година.
В средата на април Министерството на финансите подобри очакванията си за развитието на българската икономика през годината. Според нея очакваният растеж на брутния вътрешен продукт е 1.4 на сто. МВФ в момента очаква този показател за 2015 г. да е 1.2 на сто, а Световната банка - 1.1 на сто.
Подчертава се обаче, че след като страната имаше полза от инфлацията и спада на цените на горивата в края на 2014 г., сега се очаква свиване на вътрешното потребление. Това се дължи на ниските заплати и на високата безработица. В същото време през тази и следващата година се очаква бърз растеж на експорта. Очаква се България да спечели от отслабването на еврото особено като се има предвид, че по-значителна част от експорта на страната е за страни извън ЕС.
През 2015 г. се очаква безработицата в България да спадне до 10.4 на сто, а през 2016 г. - до 9.8 на сто. Това очакване също представлява подобрение спрямо прогнозираното през февруари. Тогава се очакваше безработицата в страната плавно да намалява – от 11.7% за миналата година до 10.9% през 2015 г. и 10.4% през 2016 г.
Еврокомисията очаква още и през тази година дефлацията да доминира като средно се очаква да е 0.5 на сто. Прогнозата е през 2016 г. инфлацията отново да се върне до равнище от 1 процент, когато ефектът от поевтинелите горива изчезне.
Прогнозата за инвестициите остава негативна като се очаква те да продължат да се свиват - с 1.7 на сто през тази година и с 2.9 на сто през 2016 г. За сравнение в целия ЕС тази година се очаква вложенията да нараснат с 2.6 на сто, а през 2016 г. - с 4.2 на сто. В същото време се посочва, че частните инвестиции може да нараснат повече от очакваното, ако бизнесдоверието и бизнесклиматът се подобрят по-бързо от очакваното.
За разлика от целия Европейски съюз и за еврозоната, където се очаква през следващата година правителственият дълг да се свива, за България се очаква да нарасне до 29.8 на сто от брутния вътрешен продукт през тази година и до 31.2 на сто през 2016 г. Прогнозата не е изненада на фона на намерението на правителството да емитира нов дълг в следващите три години. Неотдавна с решение на парламента беше прието, че този нов дълг може да достигне до 16 млрд. лв.