20 Май 2024, 10:34 Днес (3) | Вчера (0)

Без задължително застраховане на имотите, реши руското финансово министерство

04 Октомври 2012 10:48 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 4 октомври 2012, 10:56
commons.wikimedia.org

Еспертите считат, че такава застраховка би довела до още държавни разходи и до социално недоволство

Задължителното застраховане на жилищата противоречи на Конституцията на Русия и на основите на гражданското законодателство – такава позиция изрази руското финансово министерство, цитирано от електронното издание asn-news. ИНСМАРКЕТ вече писа, че през юли руският премиер възложи на основни институции да проучат възможностите за задължително застраховане на имуществото на граждани и юридически лица от стихийни бедствия. След наводнението в Кримск, когато стана ясно, че са застраховани под 10% от сградите и след личното поръчение от Дмитрий Медведев, правителството реши отново да повдигне въпроса за задължителното застраховане имуществото на физически и юридически лица от катастрофични рискове.
Това не е първият такъв отговор на финансовото министерство. Преди няколко години оттам отговориха отрицателно на същото питане на Съвета по усъвършенстване на гражданското законодателство при Президента на Руската Федерация.  Финансовите администратори и тогава се мотивираха с незаконосъобразността на подобно искане.
И сега Минфин се позовава на предишния си отговор, като допълва, че предложението не може да бъде подкрепено.Освен това се обръща внимание и на няколко допълнителни негативни ефекта, до които би довело евентуалното приемане на задължителни катастрофични застраховки:
- негативни социални последствия. «На фона на увеличаване налогооблагаемата база по имуществения данък и ръсто на тарифите, искането за задължително застраховане на жилищни помещения може да бъде възприето като дополнително социално натоварване на гражданите- собственици ни имоти. До повишаване на социалното напрежение могат да доведат както въвеждането на такова задължителнозастраховане, така и възможните усложнения във връзка с отказ на застрахователите от плащане на застрахователно обезщетение или занижаване на нежговия размер“ се казва в решението.;
- съществени бюджетни разходи. Според експертите, въвеждането на такова застраховане ще доведе до необходимостта от субсидиране на някои категории граждани. Освен това отделянето на тези целеви субсидии ще трябва да бъде адмвинистрирано и контролирано, което ще доведе до още разходи за персонал, обслужващ тези дейности.;
- изземане имущуството на собственици, които не са платили съответната застраховка. Ако собственик на имот не се застрахова, премията по задължителната застраховка ще трябва да бъде изискана от него по някакъв начин. В частност, принудителното и събиране може да стане за сметка на имуществото на собственика-неизряден платец.
Поради изброените примини руското Минфин счита за невъзможно въвеждането на задължително имуществено застраховане срещу катастрофични рискове. От министерството считат, че без държавна подкрепа имуществото на собственици не може да бъде защитено при стихийни бедствия. Експертите се позовават на чуждестранен опит, при който държавата обезщетява имоти при настъпването на такива форсмажорни събития.
Припомняме, задължителното застраховане на имуществото беше въведено още в СССР през 1983 година, и отменено с решение на Върховния съд през 1999 година заради несъответствие с Гражданския кодекс

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7999
GBP 2.4796 2.4887 2.2781
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив