18 Май 2024, 22:05 Днес (0) | Вчера (11)

Антиинфлационна мярка в Германия неочаквано сработи

25 Юли 2022 09:02 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 25 юли 2022, 09:15

Тя привлече към влаковете и автобусите не само ежедневно пътуващите, но и доведе до бум на уикенд екскурзиантите, който на практика върна обществения транспорт до цифрите отпреди пандемията от КОВИД-19

Най-добрите идеи често са изключително прости. Например всеки, без изключение, да може да пътува докъдето поиска, колкото пъти реши, за месечна цена, приблизително равна на тази на еднодневна карта за градски транспорт, пише БТА. Антиинфлационната мярка, която германското правителство обяви през пролетта в опит да облекчи хората, всекидневно пътуващи за работа и да ги насърчи да предпочетат обществения транспорт пред личните автомобили на фона на все по-бързо поскъпващите горива, постигна много по-голям резултат от очаквания. Тя привлече към влаковете и автобусите не само ежедневно пътуващите, но и доведе до бум на уикенд екскурзиантите, който на практика върна обществения транспорт до цифрите отпреди пандемията от КОВИД-19.
Месечният билет от 9 евро позволява неограничен брой пътувания из цяла Германия с всякакъв вид обществен транспорт, с изключение само на високоскоростните влакове и някои частни услуги като "ФликсБус" (FlixBus) и "ФликсТрейн" (FlixTrain). За сравнение - билет за еднократно пътуване с берлинското метро струва 3 евро, а целодневна карта - 8,80 евро.
Програмата влезе в сила от началото на юни и по нея вече са закупени 21 милиона билета, плюс 10 милиона редовни транспортни карти, при които отстъпката бе приложена автоматично.
Все пак пътуванията далеч не са безметежни - билетът например важи само за регионалните влакове, така че ако искате да стигнете от Берлин до Мюнхен, ще трябва да се прекачвате няколко пъти на границите на провинциите и предвид прочутата неточност (по германските стандарти) на "Дойче бан" (Deutsche Bahn) всяко прекачване носи риск да изпуснете връзката заради закъснение. Много от стотиците хиляди хора, преоткрили жп транспорта благодарение на 9-евровия билет, често са неориентирани по гарите, суетнята около натоварването или разтоварването на багажи блокира качването и слизането толкова често, че на някои места дори са наети специални служители, които да помагат на хората с куфарите им и да ги упътват към правилния перон, а в претъпканите купета местата често се оказват недостатъчни. Препълнените влакове също така означават, че в тях остава минимално място за велосипеди - любима германска комбинация за "зелено и активно" придвижване, заради която само през първата седмица от програмата са били превозени 1 милион колела.
Въпреки първоначалните страхове общественият транспорт като цяло засега успява да се справи с огромния брой пътници, макар компаниите оператори да имаха малко време да се подготвят за наплива.
Според анализ на "айоки" (ioki), дъщерно дружество на "Дойче бан", в големите градове на страната общо 27 милиона души имат достъп до "много добра" мрежа на обществения транспорт. В околностите на градовете и селските райони обаче 55 милиона души разполагат с ограничена и "често недостатъчна" мрежа и трябва да чакат дълго по спирките.
Въпреки това вече изглежда почти сигурно, че схемата ще има наследник, макар и не с цена от 9 евро.
Министърът на транспорта Фолкер Висинг каза миналата седмица, че евентуална нова програма може да бъде предложена най-рано към края на годината или в началото на 2023 г.
В момента се обсъждат редица опции - от директно продължение до по-скъпи варианти като билет от 29 евро (предложен от потребителските организации), билет от 69 евро (предложен от Съюза на германските транспортни компании) или билет от 365 евро, подобен на австрийския, който да важи една година.
Нерешен обаче остава въпросът с финансирането на евентуална следваща програма. Трите месеца на действие на програмата за билет от 9 евро (юни, юли и август) ще струват на хазната 2,5 млрд. евро - пари, които би било далеч по-ефективно да се вложат в подобряване и разширяване на инфраструктурата например. Намирането на финансово уравнение, което да позволи едновременно нова опция за евтин транспорт и да не претоварва бюджета с огромни разходи, ще бъде предизвикателство дори за най-голямата европейска икономика, особено на фона на продължаващите една след друга кризи. Дори с отмяна на държавни субсидии, които вредят на климата, премахване на данъчните облекчения за служебните автомобили и реформиране на системата за данъчни облекчения за пътуващите до работа, както предлага "Грийнпийс".

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7999
GBP 2.4796 2.4887 2.2781
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив