20 Май 2024, 14:46 Днес (8) | Вчера (0)

Въвеждат преференции при личен фалит и свръхзадлъжнялост

09 Април 2014 09:33 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 9 април 2014, 09:46

Разплащаш се три години, после си чист

Цялото ти имущество, без най-необходимото за живот, както и доходите за три години напред ще стават собственост на кредиторите ти, ако поискаш да бъдеш обявен във фалит. Това предвижда проектът на Закона за защита при свръхзадълженост на физическите лица на Министерството на правосъдието, станал известен като закон за частния фалит, пише "Труд".

В проекта не се говори за фалит или несъстоятелност, а за специфична защита. Право на нея имат всички физически лица, които данъчните приемат за местни. Това са не само българските граждани, но и чужденците, които пребивават у нас повече от 183 дни през всяка година, и командированите в чужбина. Изрично е уточнено, че едноличните търговци и неограничено отговорните съдружници нямат право на личен фалит. Това обаче отваря вратата бизнесмени, които са натрупали дългове не само на фирмата си, но и като физически лица, също да се ползват от закрилата на новия закон, ако например имат ООД.

Първото условие да поискаш закрила при свръхзадълженост е да си добросъвестен. Това според проекта означава да не си натрупал дълговете си нарочно, поради разточителство, заради умишлено престъпление или с цел да увредиш някой от кредиторите си. В документа няма отговор какво например означава да си живял разточително, нито се казва как ще се определя това.

Какво всъщност означава да си свръхзадължен? Според проекта такъв е всеки, чието "имущество и разумно очаквани доходи не са достатъчни, за да покрият паричните му задължения". Несъответствието трябва да е значително и очевидно, което за авторите на закона означава "превишаване на задълженията над стойността на имуществото и очакваните доходи с повече от 1/3". И ако е ясно как се оценява имущество, в проекта няма насока колко занапред ще се гледат доходите, за да се прецени дали човекът е свръхзадължен. Така няма как да разбереш дали, ако дължиш на банки 100 000 лв., имаш апартамент, който струва 50 000 лв. и получаваш 800 лв. заплата, влизаш в тази категория. Няма и никакво ограничение за размера на дълговете, за които можеш да поискаш фалит.

Какво ще се случва с човек, ако съдът го обяви за свръхзадължен:

Първо - в продължение на три години, всичко, което спечели, ще отива за кредиторите му. От заплатата или пенсията ще му остават минималните суми, които според Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и сега не могат да бъдат отнети при дълг. Например, ако получава 900 лв. заплата и има деца, може да му вземат само 300 лв., а ако няма деца - 450 лв.

Ограничението не засяга само заплатата, но и бъдещи дарения, наследства и печалби от хазарт. Те ще трябва да се обявяват до един месец от получаването им в Агенцията по вписванията, която ще води регистър на защитените свръхзадължени. На теория, ако укриеш например печалба от тотото, ще носиш отговорност за вредите, които си причинил на кредиторите си. Законът им дава право да следят дали го правиш, но на практика няма как да установят наличието на подобен доход.

Второ - фалиралият гражданин ще запазва само т.нар. несеквестируемо имущество, което по същество включва само основни вещи, необходими за живот. По един кат дрехи за сезон, креват с една постелка, печка, хладилник, но не и телевизор или автомобил.

Трето - за тези три години длъжникът на практика губи правото сам да се разпорежда и управлява имуществените си интереси. Кредиторите ще правят това вместо него и например ще водят съдебните му дела за имоти.

Четвърто - в продължение на 10 години гражданинът в несъстоятелност няма да има право да ръководи или притежава фирма.

Срещу тези ограничения длъжникът печели по няколко точки.

Първо - с решението на съда за обявяването му за свръхзадължен спира начисляването на лихви и неустойки върху дълговете му.

Второ и най-важно - след като изтекат трите години, "всички имуществени задължения на длъжника, възникнали преди обявяването на решението, се погасяват". Проектът не прави изключение за дълговете, обезпечени със залог или ипотека. Все пак в него е записано ключовото уточнение, че кредиторите с такива вземания запазват обезпеченията си и на тях не може да се противопоставя несеквестируемостта на имуществото. Това означава, че ако си купил апартамент с ипотечен кредит от банка и съдът обяви фалитът ти, дори и това да е единственото ти жилище, банката ще го взема, съдебен изпълнител ще го продаде на търг и тя ще получи парите. Разликата с настоящата ситуация е, че ако сумата от продажбата не стигне за погасяване на кредита, остатъкът няма да продължава да тегне ка дълг на длъжника, след като изтекат три години от фалита му.

Трето - единствените задължения, от които не се спасяваш след този срок, са за издръжка и за непозволено увреждане от престъпление, например, ако си осъден да плащаш обезщетение, защото си ранил човек в катастрофа.

Четвърто - законът забранява на кредиторите да те притесняват. Според проекта това означава, че те нямат право да се обаждат по телефона на длъжника, на близките му, да му пишат имейли или писма и да си искат парите. Ако го правят, длъжникът може да поиска от съда да забрани на кредитора да го търси и да го доближава. При нарушение човекът, който има да взема пари, е заплашен от солена глоба, която варира от 1000 лв. (ако още няма заповед) и може да достигне 13 000 лв. (ако кредиторът упорства в опитите си за контакт).

Пето - фалитът не е веднъж в живота и след 10 години може отново да се поиска защита при свръхзадълженост.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7999
GBP 2.4796 2.4887 2.2781
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив